sobota 6. července 2013

Jak si představuji ideální NOKIÁcký mobil po hardwarové stránce (pro rok 2013)

V tomto příspěvku bych se chtěl s Vámi podělit o svém vysněném mobilu v podání značky NOKIA. Zprvu musím přiznat, že ač jsem fanoušek tohoto finského výrobce, tak také sympatizuji s národem japonským, vyrábějícím mobilní telefony SONY. V tomto krátkém článku však nechci polemizovat nad operačními systémy, jestli je lepší Windows Phone či Android, ale chtěl bych si zde vysnít ten svůj pravý, pro mě ideální telefon značky NOKIA co se týče hardwaru a konstrukčního zpracování. Nebudu ani zacházet do blízké či daleké budoucnosti a holografickou projekci spolu s nekonečnou výdrží baterie ponechám stranou. Mým cílem je zaměřit se na letošní mobilní NOKIÁcké portfólio a lehce se zamyslet nad tím, jaké jsou slabé a silné stránky jednotlivých modelů a jak bych si svůj ideální telefon z tohoto výběru namixoval. Sami se můžete podívat do tohoto TABULKOVÉHO SROVNÁNÍ a mixovat se mnou.

Po designové stránce se mi nejvíce líbí model Nokia Lumia 820. Proto jsem dlouho neváhal, a jakmile jsem se rozhodl mezi operačními systémy, 820cítka pro mne byla jasnou volbou. Ač to z produktových fotografií přímo nevypadá, tak telefon má z mého pohledu po bocích přístroje tenký rámeček (dlaždice na hlavní obrazovce nesahají až k samotným okrajům a tak se rám zdá o dost širší) a čeho si vážím ještě více, že telefon zbytečně nevyrostl do výšky a na horní a spodní straně přístroje není nevyužitý prostor. Pokud bych srovnával s modelem 720, tak 820cítka je vítězem, protože při stejné velikosti displeje 4,3“ je výše nasazený model téměř o půl centimetru menší. Sice to není žádný propastný rozdíl, ale tento více „minimalistický“ design, kde displej zabírá co největší přední plochu telefonu se mi zkrátka líbí více. Osobně jsem si vyzkoušel pouze modely 620 a 820, takže pocity z ostatních modelů postrádám, zaměřím se tedy na to, co mi příliš nevyhovuje, a podle tabulkového srovnání se přikloním k modelu, u kterého se mi zdá daná vlastnost lepší.

Nejvíce zaoblené hrany má jeden z levnějších modelů a to 620, telefon se i díky svým rozměrům drží v ruce opravdu pohodlně, stejného zaobleného principu se drží i model 820, i když zde už křivky nejsou tak výrazné a na ergonomii to je znát. Trochu se tedy obávám zbývajících modelů, které se chlubí ostrými hranami a tak by mne zajímalo, jestli toto řešení není ještě méně komfortní. U mne tedy zaoblené hrany vedou, jak díky pohodlnosti, tak i po designové stránce. Co už je ale na pokraji mé snesitelnosti, tak je právě velikost displeje. Možná je to dáno tím, že má ruka není zrovna největší a tak mi vyhovují displeje s menší uhlopříčkou. Musím konstatovat, že 4,3“ je u mne hraniční a spíše bych preferoval velikost čtyř palcovou jakou nabízí model 520. U displejů rovnou zůstaneme a zaměříme se na jejich technologii. Nokia nabízí hned tři typy displejů a to TN, IPS a AMOLED, na který jsem se podrobněji zaměřil v TOMTO příspěvku. Ačkoliv displej typu AMOLED má své výhody v podání černé barvy a čitelnosti na slunci, pravděpodobně bych osadil svůj TOP model displejem IPS z důvodu věrnějšího podání barev a teoreticky delší životnosti displeje, který se „nevypaluje“. Díky osazení těchto displejů NOKIÁckou technologií ClearBlack, se nemusíme příliš obávat ani o kvalitní podání černé barvy a čitelnosti na přímém slunečním světle.


Trochu rozporu a nerozhodnosti pro mne představuje volba zadního krytu. Zvolit unibody či vyměnitelný kryt? Možná, že bych si zvolil i unibody konstrukci, bez možnosti sundání zadního krytu, ale na mysli mi hned přilnulo několik otázek. Díky své offline bezplatné navigaci NOKIA možná přiláká i příznivce geocachingu a ač je to méně pravděpodobné co když budou chtít Lumii 720 používat právě pro tuto aktivitu? Nebo se může najít spousta dobrodruhů, kteří se vyjedou na týdenní výlet do hor a telefon se vybije v tu nejméně vhodnou chvíli. V případě sundavacího krytu je možnost rychlé výměny baterie a okamžitě fungovat, v případě unibody nikoliv. Samozřejmě si musíme položit otázku na srdce: potřebuji pro svoje potřeby sekundární baterii? Na druhou stranu modely s pevnou konstrukcí 720 a 920 se pyšní baterií o kapacitě 2 000 mAh což je znatelně více než například model 820. Další komplikace může nastat při zamrznutí systému, což je naštěstí jev téměř nevídaný u Windows Phone 8, ne však nemožný. Během více než měsíčního používání mi telefon „už jednou“ zamrznul. Naštěstí jsem si vzpomněl na klávesovou zkratku pro restart telefonu (spodní tlačítko hlasitosti + tlačítko zamknutí a přibližně 10 sekund držet), ale v případě nedobytného krytu a neznalosti tohoto úkonu jsem odkázán na dlouhou čekací dobu do úplného vybití telefonu. Nakonec 820cítka má zadní kryt vyřešen tak precizně, že laik by ani nemusel poznat, o jaký typ krytu se jedná, takže pro svůj TOP telefon bych i nadále volil kryt vyměnitelný, jako v případě modelu 820. A jestli by se mělo jednat o povrchovou úpravu lesklou či matnou, to ať si vybere každý podle svého gusta, u mne vede povrch matný.

Co se týče fotoaparátu v tomto ohledu není příliš co řešit, zde trošku vybočím, ale jasným favoritem by byl fotoaparát z dosud nepředstaveného telefonu Nokia Lumia 1020 (EOS či 909), který jak známo se bude honosit optikou ZEISS, technologií PureView, to vše okořeněno 41 megapixely. A to, že bude v místě objektivu mírná nadváha bych snesl, pokud tloušťka nepřekoná hranici 15 mm.

Tak a je to. Můj vysněný TOP model pro rok 2013 by se měl velikostí nejblíže podobat 520cítce, avšak displej by měl sahat co nejvíce k okrajům celého zařízení, aspoň jako tomu je u 820cítky. Displeji bych ponechal všechny kvality, včetně rozlišení, které náleží 920cítce, akorát bych jej zmenšil na pro mne snesitelnější uhlopříčku čtyř palcovou. Kryt bych požadoval vyměnitelný, mohl bych si tak měnit barvy podle libosti, a kdyby náhodou byl poškozen, tak bez větších problémů ho vyměnil za nový. Pod ním by však měla dodávat šťávu baterie s kapacitou alespoň 2 000 mAh, hodnotu jakoukoli vyšší bych jen ocenil. Málem bych zapomněl na asi designově nejpovedenější Lumii 925, která by svou krásou mohla zkrášlit i mou TOP krasavici a obohatit ji například o prvky hliníkového luxusu. A fotoaparát? EOS je jasný. Když si to tak v hlavě představuji, tak by moje Lumia byla možná taková malá baculka, ale věřím tomu, že ke svým zákazníkům by si cestu našla. V lecčem by se NOKIA mohla inspirovat i u svého konkurenta SONY, tímto narážím na, pro něj už velmi častou, vlastnost a to odolnost proti vodě a prachu. Což se hodí jak do terénu, tak do koupelny.

Závěrem mne napadá. Nebylo by hezké si telefon podle svých představ namíchat? S tím že by se podle výbavy odvíjela i samotná cena. Nokia by pravděpodobně musela změnit výrobní technologii, všechno by muselo do sebe zapadat jako puzzle, ale stálo by to za to.


Žádné komentáře:

Okomentovat